Mājdzemdības Lielbritānijā

middletonKaraliskā Vecmāšu Koledža un Karaliskā dzemdību speciālistu un ginekologu koledža atbalsta mājdzemdības zema riska grūtniecēm. Turklāt Lielbritānijā veiktajos pētījumos pierādīts, ka šādas dzemdības Apvienotajā Karalistē ir ne tikai drošas, bet arī sievietēm un viņu ģimenēm sniedz ievērojamus ieguvumus.

Lielbritānijā sievietēm juridiski ir tiesības uz mājdzemdībām un gadījumā, ja sieviete šādu opciju izvēlas, valsts nodrošina attiecīgo pakalpojumu (t.i. vecmāti vai ārstu, kas sniedz šo pakalpojumu). Iespējams rodas diskusijas un ir ģimenes ārsti, kas mājdzemdības neatbalsta, taču sievietei pastāvot par savu lēmumu, gadījumā ja grūtniecība norit normāli, atbildīgajai veselības iestādei (Health Authority) ir pienākums atbalstīt sievieti, kas vēlas dzemdēt mājas. Šajā valstī ir daudz pieredzējušas un profesionālas vecmātes, kas atbalsta mājdzemdības un sievietēm iespējams sarunāt šādu pakalpojumu ar vietējās, tuvākās vai citas izvēlētās slimnīcas personālu, pat nekonsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai ginekologu. Mājdzemdību atbalsta grupa gan pēc pieredzes raksta, ka vietējā veselības iestāde mēdz dzemdību dienā sievieti informēt, ka personāla trūkuma dēļ nevarēs nosūtīt vecmāti uz mājdzemdībām, taču arī šādos gadījumos pastāvot uz savām tiesībām un norādot, ka uz slimnīcu sieviete nedosies, vecmāte tiek tomēr nosūtīta. Turklāt, pētījumos pierādīts, ka Lielbritānijā vidēji sarežģītas vaginālas dzemdības mājās izmaksā par 68% lētāk kā analogas dzemdības slimnīcā.

  1. gadā Anglijā un Velsā 2,3% no grūtniecēm izvēlējās mājdzemdības. Šis rādītājs palicis nemainīgs kopš 2012. gada. 1960. gadā mājdzemdību īpatsvars bija 33%, taču pēc kara gados veselības aprūpes sistēma Lielbritānijā veica plašas kampaņas, aicinot sievietes dzemdēt slimnīcā. Tajā laikā māju apstākļi un veselība kopumā bija salīdzinoši vāja un daudzām sievietēm slimnīca tiešām bija drošākā vieta dzemdībām. Kopš 90to gadu sākuma valdības politika un nostāja Anglijā norāda, ka sievietei jābūt tiesībām izvēlēties, kur viņa vēlas dzemdēt un attiecīgi jāsaņem visa nepieciešamā informācija, lai šo izvēli varētu veikt.

Daudziem nav noslēpums, ka arī Kembridžas hercogiene Ketrīna Midltone (Catherina Middleton) savu gaidāmo mazuli vēlas dzemdēt mājās. Turklāt karaliene Elizabete pieredzējusi mājdzemdības četras reizes. Šis ir ievērojams piemērs un iedrošinājums britu sievietēm, it īpaši ņemot vērā pētījumus un augsto drošības pakāpi mājdzemdībās. Kā izdevumam ‘The Telegraph’ norāda Belinda Ackerman: “50 gadus atpakaļ 30% no sievietēm dzemdēja mājās. Mēs nemēģinam atgriezties tajos laikos, taču šobrīd veselas, normālas grūtnieces nonāk slimnīcās, sajaucas kopā ar sarežģītajām grūtniecēm un tiek aprūpētās tāpat kā augsta riska dzemdētājas un beigās viņu dzemdībās notiek medicīniska iejaukšanās vai pat ķeizargrieziens. Tas izmaksā naudu veselības nozarei un galu galā arī nenāk par labu ne mātei, ne mazulim.”

Komentēt

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: