Dzemdības no mazuļa skatu punkta

smileafterdeliveryMūsdienu informācijas telpā, runājot par grūtniecību, dzemdībām, liels uzsvars tiek likts uz sievieti, viņas emocionālo un fizisko labsajūtu, sāpju un grūtību atvieglošanas iespējām. Protams, arī mazuļa veselība tiek uzraudzīta un nešaubos, ka ikviena grūtniece ir vismaz reizi aizdomājusies par sava mazuļa labsajūtu vēderā. Taču kā ir ar dzemdībām? Vai savā dzemdību plānā iekļaujam arī mazuļa sajūtas, vēlmes un plānus? Vai esam aizdomājušies, ko mazulītis jūt un mēģina mums pavēstīt dzemdību laikā? Vai viņam sāp? Ko viņš dzird, redz tikko piedzimstot? No emocionālā skatu punkta trāpīgi un iejūtīgi šādu ieskatu sniedz Frederiks Leboijē (Frederick Leboyer) savā grāmatā “Piedzimt bez vardarbības”. Turklāt no fiziskā un medicīniskā aspekta mazuļa sajūtas dzemdību laikā mēģinājuši izpētīt un definēt ASV ārsti.

Sāpes

 • Ārsti ir pārliecināti – mazulis dzemdībās un tieši pēc dzimšanas spēj just sāpes. Tas apveltīts ar visām sensorām sajūtām, tādēļ visticamāk arī, virzoties cauri dzemdību ceļiem, mazais ķermenītis sajūt sāpes, spiedienu kā virzoties caur šauru telpu.
 • Spiediens, piedzimstot galviņai, ir stiprākās sajūtas, ko mazulis jutīs dzemdību laikā, turklāt ar katru kontrakciju ieslīdot atpakaļ, šis spiediens tiks atkārtots vairākas reizes.
 • Sāpes mazulim var izpausties kā – paaustināta sirdsdarbība, palielināts asinsspiediens, pastiprināta svīšana, elpošanas paātrināšanas vai tieši pretēji palēnināšanās.
 • Bērna ādiņa ir piecas reizes plānāka kā pieaugušā āda, tādēļ ir ļoti jūtīga pret visiem kairinājumiem, pieskārieniem.
 • Pierādīts, ka mazuļi, kas bieži izjutuši sāpes slimnīcā tūlīt pēc dzemdībām, vairāk baidās no sāpēm vēlākā vecumā.

Maņas

 • Ir pierādīts, ka bērnam dzemdībās ir dzirdes un redzes, ožas, taustes un garšas spējas.
 • Lai gan mazulis kontūras redz nedaudz izplūdušas, tas spēj atpazīt mātes seju aptuveni 20 – 40 cm attālumā. Arī sadzirdēt tas spēj, turklāt atpazīst mātes balsi gan vēderā esot, gan arī tikko pēc dzemdībām.
 • Nonākot no tumšā un klusā māmiņas punča pasaulē, mazulim spilgtas gaismas un skaļi trokšņi ir nepatīkami un satraucoši.
 • No 36,6 grādu temperatūras nonākot istabas temperatūrā, mazuļis sajūt aukstumu, tādēļ vairogdziedzeris un palielinātais adrenalīna daudzums palīdz tam sadzīvot ar šo lielo temperatūras maiņu.
 • Pirmos mirkļus pēc dzemdībām, ja mazulis uzlikts uz mammas vēdera, viņš sajūt, redz un saož un atpazīst māmiņu – šis ir mirklis kad veidojas cieša saikne starp māti un bērnu, kurā piedalās pilnīgi visas mazuļa maņas.

Kustības

 • Dzemdību laikā mazulis darīs visu iespējamo, lai virzītu procesu. Piemēram, lai sāktu dzemdes kakla atvēršanās procesu, mazulis iekārtosies zemāk un ar galvu spiedīs uz dzemdību ceļiem. Lai atrastu vieglāko un ērtāko piedzimšanas ceļu, tas grozīsies un virzīsies uz ārpusi. Dažas māmiņas pat jūt, ka mazulis spiežas un speras ar rociņām un kājiņām, lai ātrāk tiktu ārā.
 • Tikko piedzimis mazulis, uzlikts uz mātes vēdera aizrāpos līdz krūtij un sāks zīst, kas liecina par kustību koordināciju un mērķtiecīgumu.

Elpošana

 • Kontrakciju laikā spiediena dēļ mazulim var piekļūt mazāk skābeklis. Tādēļ izveidojas aizsargmehānisms un mazulis var kļūt pavisam kluss un mierīgs.
 • Dzemdību laikā pamazām plaušās izžūst šķidrums, kas tur bijis visu grūtniecības laiku un palīdzējis šim orgānam nobriest. Turklāt, spiedienam mazinoties, caur plaušām sāk normāli cirkulēt asinis un tās ir gatavas pārņemt skābekļa uzņemšanas funkciju.
 • Tā kā plaušu sagatavošanās process izpaliek ķeizargrieziena gadījumā, nereti šiem bērniņiem sākotnēji ir ātrāka un seklāka elpošana, kas parasti normalizējas 48 stundu laikā.

Emocijas

 • Līdzko piedzimis, bērniņš ļoti skaidri un saprotami spēj paust savas emocijas un sajūtas. Tikko dzimis mazulis var būt mierīgs un vērīgs, nedaudz miegains un aizsapņojies, pārsteigts un nobijies, kā arī var paust sāpju un neizpratnes pilnu brēcienu.
 • Zīdainīša sejas izteiksme, ķermeņa valoda un citas fizioloģiskas atbildes liecina par viņa sajūtām un vecākiem ir viegli nolasīt pazīmes, kas liecina par diskomfortu, sāpēm, bailēm, izsalkumu vai citām sajūtām un emocijām.
 • Tikko dzimušam mazulim ir stipra vēlme sajust acu un fizisku kontaktu ar māti. Emocionālu stabilitāti tas iegūst, sajūtot māmiņas vai tuva cilvēka sirdspukstus un maigo skatienu. babyemotionse

Tavas dzemdību vietas, atbalsta personu un citas izvēles ietekmē mazuļa sajūtas dzemdībās un pēc tām, tādēļ šīs zināšanas var tev palīdzēt pieņemt pārdomātus lēmumus par savu dzemdību aprūpi. Varam tikai mēģināt iejusties mazuļa ādā un iztēloties, ko viņš sajūt, ko varētu domāt dzemdību laikā. Vai izvēlamies būt vērīgi, uzmanīgi un cienīt, rūpēties par bērniņa labsajūtu dzemdībās?

Avoti:

 1. Christiano D., 2017, A Baby’s view of birth, http://www.parents.com/pregnancy/giving-birth/labor-and-delivery/a-babys-view-of-birth/
 2. McCullosh S., 2016, Birth from your Baby’s point of view, https://www.bellybelly.com.au/birth/birth-from-your-babys-point-of-view/
 3. Leboijē F., Piedzimt bez vardarbības, 2009.
 4. Allarda I., Kviļūna D., Sāpes jaundzimušiem, 2002, http://iaptieka.lv/?lapa=doctus2&id=421
 5. Walls of silence, http://wallsofsilence.com/birth%20without%20violence%20-%20Leboyer.pdf
Nākamā ziņa
Komentēt

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: