2012 – Mātes un bērna veselības gads

Veselības ministre Ingrīda Circene 2012. gadu pasludinājusi par Mātes un bērna veselības gadu. Ir izstrādāts Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2012.-2014.gadam, paredzot īstenot pasākumus trīs virzienos: mātes un bērna veselības uzlabošana, neauglības ārstēšana un starpnozaru sadarbība.

Mātes un bērna veselības uzlabošani paredzēts ieviest papildu valsts apmaksātas izmeklēšanas metodes grūtniecēm un jaundzimušajiem, iesaistīt grūtniecības novērošanā privāti praktizējošus ginekologus un citus speciālistus īstenojot principu „nauda seko grūtniecei”, kā arī plašāk iesaistīt ģimenes ārsta komandu ģimenes plānošanas un reproduktīvās veselības veicināšanā. Tāpat plānots izveidot uzraudzības un analīzes sistēmas, lai būtu iespējams operatīvi ieviest nepieciešamās izmaiņas perinatālās aprūpes sistēmā valstī un auditētu gadījumus, kuros māte mirusi.

Paredzēts grūtniecēm nodrošināt brīvprātīgu valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, kā arī kompensēt nepieciešamos recepšu medikamentus 25% apmērā grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām, un bērniem līdz 2 gadu vecumam.

Tāpat plānots nodrošināt topošo vecāku bezmaksas apmācības procesu pirmsdzemdību aprūpes laikā un veicināt zīdaiņu zīdīšanu, atkārtoti izdodot informatīvo materiālu „Zīdīšanas ABC” un atjaunojot Mazulim draudzīgas slimnīcas kustību.

Neauglības problēmas risināšanai iecerēts izveidot valstī centralizētu reģistru, kurā tiks ietverta informācija par personām, kurām nepieciešama valsts atbalsta programma neauglības ārstēšanai, veiktajām medicīniskās apaugļošanas procedūrām un dzimumšūnu donoriem. Plānots arī izveidot centralizētu spermas banku, iekļaut valsts kompensējamo zāļu sarakstā medikamentus neauglības ārstēšanai un iekļaut neauglības diagnostiskos izmeklējumus un medicīniskās apaugļošanas procedūras valsts apmaksāto ārstniecības pakalpojumus sarakstā.

Apzinoties starpnozaru sadarbības nozīmi mātes un bērna kā arī vispārīgas sabiedrības veselības nodrošināšanā, paredzēts iekļaut veselības mācību kā obligātu mācību priekšmetu vispārējās vidējās un profesionālās izglītības mācību programmās, izglītot jaunos vecākus par vardarbību ģimenē un atbalsta iespējām no vardarbības cietušajiem.

Veselības ministrija norāda, ka kopējais nepieciešamais finansējums informatīvo, atbalsta, diagnostisko un ārstniecisko pasākumu nodrošināšanai veselības sektorā 3 gados būtu nepieciešami 6,9 miljoni latu.

Informācija pārpublicēta no Veselības ministrijas mājas lapas

Iepriekšējā ziņa
Komentēt

1 komentārs

  1. Māra

     /  29/01/2012

    Ja kaut 1/3 daļu no solītā tiešām realizēs tuvāko 2 gadu laikā – tad visu cieņu. Tiesa, informatīvo materiālu vietā labāk vajadzētu padomāt par to, kā uzlabot medicīnas personāla attieksmi pret grūtniecēm, pret māmiņām, kurām slimnīcā un vēlāk, ģimenes ārsta apmeklējumu laikā nevis veicina vēlmi un prasmes barot ar krūti, bet iesaka barot ar mākslīgo maisījumu vai sākt piebarošanu. Kā iedvest mammām drosmi un pārliecību, nevis visu sagraut, jo, ja jau to saka ārsts, kurš zina labāk, tad bieži mammas baidās neklausīt ieteikumiem. Diemžēl.

    Atbildēt

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: