Lotosa dzemdības

Bērna piedzimšana ir viens no svarīgākajiem un skaistākajiem brīžiem sievietes dzīvē, tāpēc topošās mammas meklē arvien jaunas vai atklāj sen aizmirstas vecās iespējas, lai šo satikšanos padarītu patīkamāku gan sev, gan jaundzimušajam.

Mūsdienās sievietei ir tiesības izvēlēties, ko darīt ar placentu pēc bērniņa piedzimšanas, tāpēc tas ir jautājums, par kuru ir vērts padomāt jau grūtniecības laikā. Ir reizes, kad nav šķēršļu realizēt vēlmes, bet ir gadījumi, kad tās realizēt nav iespējams. Savas vēlmes ir kārtīgi jāapdomā, jāapsver sekas un nepieciešamības gadījumā jāsaskaņo ar vecmāti vai ārstu.

Kādas ir lotosa dzemdības?

Lotosa dzemdības ir dabiskas dzemdības, kurās galvenā loma tiek piešķirta nabassaitei un placentai. Pēc bērniņa piedzimšanas nabassaite netiek pārgriezta uzreiz, bet tā paliek savienota ar bērniņu un placentu tik ilgi, kamēr nabassaite pati dabiski nokrīt. Parasti tas notiek apmēram 3-10 dienas pēc piedzimšanas.

Kas ir lotosa dzemdības?

Lotosa dzemdības ir diezgan sen praktizēts rituāls, kuru sāka praktizēt jau sen. Ir valstis, kur lotosa dzemdības ir populāras arī mūsdienās.

Ilgu laiku placenta tika uzskatīta par kaut ko svētu, tāpēc to nemeta atkritumos, bet apraka zem koka. Koks, zem kura tika aprakta placenta, skaitījās svēts, un pie šī koka bērns varēja griezties vienmēr, kad vēlējās pabūt ar sevi, padomāt un saņemt dvēseles spēku.

Leģendas vēsta, ka, pārgriežot jaundzimušā nabassaiti, viņa dzīve būs īsa vai bēdu pilna.

Nosaukums “lotosa dzemdības”

Lotosa dzemdībās jaundzimušais tiek salīdzināts ar ziedu: bērniņš ir kā pumpurs, nabassaite ir kā zieda kāts, placenta kā zieda sakne. Mēs visi zinām, ka ja ziedam kādu daļu nogriež, tad tas novīst, tāpēc arī jaundzimušajam neko nogriezt nedrīkst. Agrāk placentu pēc dzemdībām ietina lotosa lapās, iespējams no tā radies nosaukums “lotosa dzemdības”.

Lotosa dzemdību veidi

Ir iespējami divi lotosa dzemdību veidi – pilnās un saīsinātās lotosa dzemdības.

Pilnajās lotosa dzemdības – nabassaite netiek pārgriezta vispār, tā dabiski nokrīt. Saīsinātajās lotosa dzemdības – nabassaite netiek pārgriezta līdz brīdim, kamēr placenta nav piedzimusi un nabassaite nav izpulsējusi līdz galam.

Lotosa dzemdību priekšrocības

Lotosa dzemdībām ir fizioloģiski ieguvumi. Lai bērniņš varētu veiksmīgi virzīties pa dzemdību ceļiem, viņam maksimāli ir jāsamazinās izmēros, un to viņš dara pieliecot galvu un daļa viņa asiņu (apmēram 100 – 150ml no kopējā 500ml daudzuma) tiek pārnestas uz placentu, kur tās saglabājas līdz bērniņa piedzimšanai. Pēc bērniņa piedzimšanas asinis palēnām atgriežas bērniņa organismā, apasiņojot dzīvībai svarīgos orgānus. Turklāt asinis, kuras nāk no placentas, ir pilnas ar skābekli un vērtīgām vielām.

To visu var novērot pēc nabasaites, kura sākumā ir silta, stingra, tumši zilā vai violetā krāsā, bet pēc tās izpulsēšanas, paliek auksta, “tukša” un balta, kā arī pēc jaundzimušā ādas krāsas izmaiņām.

Pāragra nabassaites nospiešana vai nogriešana neļauj jaundzimušajam saņemt viņam nepieciešamo asins daudzumu, kas var būt par iemeslu anēmijai, kā arī izraisīt nepamatotu slodzi dzīvībai svarīgiem orgāniem, un tas vēlāk var izraisīt neiroloģiskas problēmas. Tā vietā, lai neiejauktos dabas ritmos un palēnām adaptētos jaunajai videi, jaundzimušā ķermenis ir spiests “izdzīvot”.

Tāpēc lotosa dzemdību galvenās priekšrocības ir, ka jaundzimušā organismā ieplūst viņam nepieciešamais asins daudzums, kas samazina anēmijas rašanās risku, jaundzimušā orgāni sāk darboties pakāpeniski un jaundzimušais pakāpeniski pielāgojas jaunajai videi.

Lotosa dzemdību mīnusi

Izvēloties pilnās lotosa dzemdības, ir jāpadomā par to mīnusiem. Kā vienu no galvenajiem var minēt to, ka bērniņam pastāv inficēšanās risks caur placentu, jo placenta ir dzīvs orgāns, kurā, nepareizas apstrādes un uzglabāšanas rezultātā, var savairoties mikrobi. Kā arī pastāv risks, ka “sliktās” vielas, kuras ir uzkrājušās placentā grūtniecības laikā, var pāriet pie bērniņa. Kā arī lotosa dzemdības var sagādāt neērtības, kuras ir saistītas ar pareizu, regulāru placentas apkopi un bērniņa pārvietošanu, ņemot vērā, ka placenta kādu laiku ir savienota kopā ar viņu. Lotosa dzemdības nav iespējamas, ja bērniņam un mammai ir rēzus konflikts.

Viss mainās

Vēl joprojām ir dzirdami daudzi stāsti, kur nabassaite tiek pārgriezta uzreiz pēc bērniņa piedzimšanas, taču situācija uzlabojas un arvien vairāk tiek praktizēts ļaut nabassaitei izpulsēt un tikai tad to pārgriež. Ne visas vecmātes un ārsti piekritīs pilnajām lotosa dzemdībām, bet noteikti vairākums piekritīs pagaidīt, kamēr nabassaite pilnībā izpulsēs.

Advertisements
Iepriekšējā ziņa
Komentēt

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: